Seriál "Jak to bylo s Moravou"

Prolog

Historii kapely a naše zážitky jsme již dávno pojali poněkud jinak. Několik skutečně záživných zážitků Vám přinášíme v několika desítkách dílů. Samotnou "oficiální" historii samozřejmě také musíme zmínit.

Skupina Morava vznikla na jaře roku 1987, ovšem její kořeny sahají až do roku 1984, kdy několik nadšených kluků založilo kapelu s názvem Laser. Této rockové čtveřici se i přes spoustu tehdejších zákazů podařilo dělat dobrou muziku s vlastní tváří a vlastním názorem. Spousty vystoupení a čelní umístění ve všech soutěžích na sebe nedaly dlouho čekat.

V době, kdy byla cesta k úspěchu téměř dokořán, postihla kapelu nepříjemná skutečnost - a to, že pro jiné názorové přesvědčení, které se také skrývalo v textech, dostala zákaz veřejného vystupování. Přesto se podařilo uspořádat několik tajných koncertů. Další překážkou byla vojna.

Tyto skutečnosti daly impuls k tomu, že se zbytek kapely začal věnovat folku. Název této folkové formace byl "Duo Laser & Spol". I v této hudební oblasti se klukům dařilo. Ovšem doba, kdy se měli někteří členové vrátit z vojny, se blížila a pomyšlení na to, že by se dále mělo tvořit v Karviné, kde si již cenzoři a ideologičtí pracovníci brousili zuby, bylo děsivé. A tak manažer Zdeněk Miška rozhodl vlastně za všechny, když se odstěhoval na jih Moravy do Třebíče a ukázal cestu všem ostatním. Ti ho samozřejmě následovali.

Nový život v novém kraji klukům učaroval natolik, že po něm pojmenovali svou novou kapelu. Rozjezd Moravy se podařil a začaly se objevovat první úspěchy (nejvyšší třída u přehrávek, přední umístění ve všech soutěžích a přehlídkách). První zlom nastal na soutěži Vysočina ´89, kde byla kapela vybrána ze 182 skupin do finále 12 kapel. Třetí místo v divácké soutěži, přestože vystupovala po úmorném maratónu poslední, již před poloprázdným sálem. Pak nastává plodná spolupráce s kapelou Markýz John. První studiové natáčení. Celkem devět studiových snímků pro Čs. Rozhlas. Vydání prvního singlu u firmy BEST I. A. a natočení klipu pro M - session… Druhý zlom - díky velké popularitě u fanoušků - nastal zařazením do rozhlasové hitparády Formule Pop i do hitparády DAR, ale v neposlední řadě i skvělé výkony na koncertech pobídly firmu Monitor k uzavření smlouvy na debutové LP, které se točilo v prosinci 1991.